Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że warunki na drogach jesienią są szczególnie trudne. Szybciej zapadający zmrok, często występujące mgły, czy śliska nawierzchnia. W efekcie należy być znacznie ostrożniejszym na drodze oraz pamiętać o kilku istotnych zasadach, które przedstawiamy poniżej.
Pamiętaj, że droga hamowania na śliskiej powierzchni jest znacznie dłuższa
Jesień to pora roku, kiedy na drogach zaczyna robić się ślisko. Rano i wieczorem temperatury zbliżają się do zera lub występują przygruntowe przymrozki, a w ciągu dnia temperatura może wynosić nawet kilkanaście stopni Celsjusza. Zwykła mgła, którą wielu kierowców kojarzy jedynie z ograniczoną widocznością, wpływa także na nawierzchnię drogi. Mokra nawierzchnia =droga hamowania może być nawet dwa razy dłuższa. Ryzyko z pewnością stanowią liście zalegające na drogach, które potrafią być tak samo śliskie jak śnieg. W związku z tym należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze, zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów oraz kontroli stanu ogumienia. Ryzyko utraty przyczepności w aucie ze zużytymi oponami, które porusza się na mokrej nawierzchni jest bowiem bardzo wysokie.
Wychodząc z poślizgu nie używaj hamulca
. Jak opanować samochód, który wpadł w poślizg? W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować wszystkim spokój, nie hamować(!)oraz wykonać odpowiednie manewry kierownicą - tzw. kontrę. Manewr polega na skręceniu kierownicy w tę samą stronę, w którą zarzuca tył samochodu. Pozwoli to przywrócić właściwy tor jazdy pojazdu. W tym miejscu warto również podkreślić, że nasi klienci mogą wziąć udział w specjalnym szkoleniu dla kierowców, obejmującym m.in. naukę wychodzenia z poślizgu. Więcej na ten temat na dedykowanej stronie: https://www.arval.pl/ogolne/arval-driving-academy.
Zwolnij wjeżdżając w wodę, co pozwoli uniknąć aquaplaningu
Utrata kontroli nad pojazdem może nastąpić również w skutek aquaplaningu. Aquaplaning to zjawisko, które występuje, gdy auto z dużą prędkością wjedzie w kałużę wody. Na miejscu styku opony z podłożem tworzy się wówczas klin wodny, a bieżnik nie jest w stanie skutecznie odprowadzić wody. W efekcie opona odrywa się od nawierzchni, a samochód zaczyna „płynąć” po powierzchni wody. W takiej sytuacji pojawia się ryzyko całkowitej utraty kontroli nad pojazdem. W związku z tym należy zwracać uwagę na prędkość przed wjeżdżaniem w duże kałuże, czy przejeżdżając przez zalane ulice. Jeżeli jednak dojdzie już do aquaplaningu kierowca nie powinien używać hamulca aż do momentu, w którym koła pojazdu odzyskają kontakt z twardą nawierzchnią. Dopiero wtedy można skorygować pozycję pojazdu delikatnymi ruchami kierownicy.
Używaj świateł przeciwmgielnych w warunkach ograniczonej widoczności
Przednie Światła przeciwmgielne powinny być używane przez kierowców w sytuacji, gdy widoczność ogranicza mgła ale też intensywne opady deszczu. Błędem wielu kierowców jest używanie w czasie ograniczonej widoczności świateł drogowych którymi w takich warunkach mogą oślepić innych kierowców, ale również utrudnić sobie dostrzeżenie poprzedzającego pojazdu przez zamgloną szybę. Każdy kierowca powinien pamiętać także o używaniu tylnych świateł przeciwmgielnych. Należy je włączyć w sytuacji, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że włączenie świateł przeciwmgielnych to dla kierowcy możliwość ma nie obowiązek. Nie ma ryzyka otrzymania mandatu za ich brak. W druga stronę - mandat można otrzymać za jazdę z włączonymi światłami przeciwmgielnymi bez uzasadnienia. Ze względu na fakt iż "dostateczna widoczność" to pojęcie, które może być interpretowane w różny sposób zaleca się, by wyłączenie świateł przeciwmgielnych nastąpiło, gdy widoczność na drodze będzie przekraczała 50 metrów.
Wymień opony na zimowe już jesienią
Mimo licznych akcji informacyjnych wielu kierowców nadal uważa, że wymiana opon na zimowe powinna nastąpić dopiero w momencie, gdy pojawią się pierwsze opady śniegu. Jest to błędne podejście, ponieważ opony letnie i zimowe to całkowicie inne rodzaje ogumienia. Te pierwsze twardnieją w niskich temperaturach, co wpływa na pogorszenie przyczepności. Zaleca się wymianę opon na zimowe już jesienią, ponieważ są one znacznie lepiej przystosowana do warunków panujących na drodze o tej porze roku.
Podsumowując, jesień to pora roku, która wymaga od kierowców znacznie więcej niż mijające lato. W związku z tym należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności w czasie jazdy.
Po więcej informacji zapraszamy na nasz kanał YouTube do sekcji edukacyjnej: Akademia Bezpiecznej Jazdy Arval : https://www.youtube.com/watch?v=JVt0moOAIWA