przyszłość podróży miejskich

Jak trendy mobilne zmienią Twoje codzienne podróże w najbliższych latach?

Ciekawostki 12 Sep 2024

Technologia mobilna rozwija się dynamicznie i odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu, zmieniając stopniowo sposób, w jaki na co dzień podróżujemy. Kolejne lata rozwoju aplikacji mobilnych, sztucznej inteligencji oraz zintegrowanych systemów miejskich sprawi, że przemieszczanie się z punktu do punktu stanie się bardziej efektywne, wygodne i nawet ekologiczne. Jakie zmiany czekają nas w najbliższej przyszłości? Przedstawiamy kilka wiodących trendów, które zrewolucjonizują nasze codzienne poruszanie się. 

Planowanie podróży w czasie rzeczywistym

Już dziś aplikacje takie jak Google Maps czy Jakdojade umożliwiają nam planowanie trasy z uwzględnieniem bieżących warunków na drogach. W kolejnych latach narzędzia te będą jeszcze bardziej precyzyjne dzięki integracji z miejską infrastrukturą orz technologii 5G. Aplikacje będą informowały nas nie tylko o korkach czy opóźnieniach, ale również będą w stanie przewidywać problemy na trasie w czasie rzeczywistym, sugerując przy tym alternatywne drogi, nawet z wykorzystaniem różnych środków transportu. Technologia ta pozwoli na bardziej płynne i optymalne podróżowanie, co znacząco usprawni codzienne podróżowanie. 

Mobilne płatności bezgotówkowe

Mobilne płatności już dziś zdobywają ogromną popularność, a w kolejnych latach staną się już standardem w systemach transportowych. Bilety papierowe powoli odchodzą do przeszłości na rzecz aplikacji mobilnych, które umożliwiają płatności za transport publiczny (w niektórych miastach w ten sposób można już kupić bilety długookresowe, które wcześniej wymagały posiadania karty miejskiej, np. w Warszawie), wynajem rowerów, hulajnóg, a także parkingi. W przyszłości zapewne wszystkie usługi transportowe w większości miast będą dostępne z poziomu aplikacji mobilnych. 

Car-sharing

Rozwój technologii mobilnych przyczyni się z pewnością do dynamicznego wzrostu popularności usług car-sharingu, czyli ogólnie mówiąc współdzielenia samochodów. Aplikacje już umożliwiają rezerwację i obsługę auta bez kluczy, bezpośrednio z poziomu telefonu. Car-sharing z pewnością będzie coraz łatwiej dostępny i stanie się wygodną formą transportu, szczególnie w dużych miastach, gdzie pozwoli na bycie bardziej elastycznym w poruszaniu się. Użytkownik może zostawić auto w dogodnym miejscu i przesiąść się na przykład w komunikację miejską, jeżeli to usprawni jego podróż. Dodatkowo usługa car-sharingu wykupowana przez pracodawcę może być traktowana jako benefit pracowniczy. Dodatkowym atutem samej usługi jest to, że auta elektryczne będą stanowiły większą część flot car-sharingowych, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i pozwoli ludziom na obycie się z elektrykami. 

Zrównoważony transport miejski

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój oraz rosnąca świadomość na temat ochrony środowiska sprawiają, że w najbliższych latach korzystanie z niskoemisyjnych form transportu stanie się codziennością. Mobilne aplikacje umożliwiają łatwe wynajmowanie rowerów miejskich, hulajnóg i skuterów elektrycznych, co pozwoli na sprawne przemieszczanie się bez obciążania środowiska. Te rozwiązania będą integrowane z transportem publicznym, co umożliwi bardziej efektywne podróżowane na krótkich dystansach w mieście. 

Personalizacja podróży dzięki sztucznej inteligencji

Technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) staną się kluczowym elementem aplikacji transportowych w niedalekiej przyszłości. AI będzie analizować nasze preferencje i nawyki, sugerując najlepsze trasy i środki transportu dopasowane do indywidualnych potrzeb. Na podstawie danych zebranych z poprzednich podróży, pogody oraz aktualnych warunków na drogach, aplikacje będą w stanie przewidzieć, jak, kiedy i czym najlepiej przemieszczać się po mieście. Taka personalizacja sprawi, że nasze podróże staną się bardziej komfortowe i dostosowane do naszych upodobań oraz stylu życia.

Elektryczne pojazdy i autonomiczne technologie

Liczba elektrycznych pojazdów na drogach stale rośnie, w odpowiedzi na rosnącą świadomość i potrzebę zrównoważonego transportu, a także zmieniające się przepisy prawne. Na rynku jest obecnie wiele modeli elektryków do wyboru, więc producenci starają się wyróżnić designem, ceną, zasięgiem pojazdu elektrycznego czy jego wyposażeniem w systemy wspierające kierowcę. Obecnie w najnowszych modelach mamy coraz więcej zaawansowanych i autonomicznych systemów wspomagania kierowcy, które w najbliższych latach będą się jeszcze bardziej rozwijać, przykładem tego są pakiety asystujące w parkowaniu, poruszaniu się po drodze czy dbaniu o bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i otoczenia. Coraz częściej mówi się też o autonomicznych pojazdach, które niewątpliwie zrewolucjonizują rynek. W najbliższych latach będą prawdopodobnie dostępne jedynie w ramach testów w większych miastach, na przykład jako taksówki - to już dzieje się w Chinach!

Podróże przyszłości

Kolejne lata z pewnością przyniosą wiele zmian w sposobie, w jaki podróżujemy, głównie dzięki rozwojowi technologii mobilnych. Dzięki bardziej zaawansowanym aplikacjom, sztucznej inteligencji i integracji z miejską infrastrukturą, podróże na krótkie dystanse staną się bardziej komfortowe, efektywne, a nawet ekologiczne. Car-sharing, zrównoważony transport, mobilne płatności i precyzyjne planowanie tras w czasie rzeczywistym to tylko niektóre z elementów rewolucjonizujących przyszłość transportu. 

Czytaj dalej Show less